Warsztaty pt. „Savoir vivre przy stole” ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach

W dniu 20.04.2016 r. odbyły się warsztaty na temat „Savoir vivre przy stole”, w których uczestniczyli słuchacze UTW.

Pani dyr. M. Wójcik serdecznie przywitała gości życząc udanych warsztatów.

Organizatorem warsztatów byli nauczyciele przedmiotów zawodowych spożywczych: Z. Adamczyk, Z. Białęcka oraz A. Pastuszka.

Spotkanie rozpoczęto prezentacją przybliżającą pojęcie savoir vivre, który jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Dotyczy wielu aspektów, m.in.: nakrywania do stołu, spożywania posiłków.

Zaprezentowano poprawnie nakryty stół przed przybyciem gości, klasyczny układ menu, zasady serwowania dań.

W kolejności odbyły się ćwiczenia indywidualne w kunsztownym składaniu serwetek, o takich wzorach jak: smoking, wiatraczek, wielkanocny zajączek, wachlarz domino.

Równocześnie uczniowie kl. IIIc serwowali metodą niemiecką kawę macchiato do sztukowych ciasteczek wytworzonych z ciasta kruchego, parzonego i bezowego przez uczniów kl. IIc TZiUG.
Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze, a słuchaczki podziękowały organizatorom za przekazane treści i zdobyte umiejętności.