Biblioteka i czytelnia

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
Odmładza charakter starca,
Uszlachetnia w chwilach pomyślności,
Daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”

Marek Tulliusz Cyceron

W bibliotece pracuje: mgr Dorota Dziura

Godziny pracy:
poniedziałek – czwartek   –  7.45 – 13.50
piątek  –  7.45 – 13.25

ZBIORY:
Księgozbiór składa się z :

• lektur
  • beletrystyki
  • literatury popularno-naukowej
  • literatury pedagogicznej i psychologicznej
  • podręczników

Biblioteka przechowuje ponadto dokumenty regulujące pracę szkoły:

• Statut,
  • Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny,
  • Program Rozwoju Szkoły,
  • Plany Działań Wychowawczych i inne.

Gromadzi materiały pomocne maturzystom :

• akty prawne dotyczące egzaminu,
  • procedury organizowania i przeprowadzania matury,
  • informatory maturalne,
  • przykładowe testy i arkusze egzaminacyjne,
  • informatory wyższych uczelni,

E-CZYTELNIA

KSIĄŻKI – nie tylko lektury szkolne 🙂

• Wolne Lektury
    serwis oferujący szkolne lektury w formacie elektronicznym, które można przeglądać on-line, a także m.in. ściągnąć na twardy dysk komputera. Każda z e-książek jest uzupełniona przypisami i komentarzami. W portalu uczniowie mogą przeszukiwać teksty lektur pod kątem występujących w nich motywów literackich, powiązań z innymi książkami, przynależności gatunkowej i rodzajowej itp.
  • Polonista – czas na lektury
    lektury szkolne w całości oraz spakowane
  • Polona
    nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Opublikowane w niej cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie wykorzystywać – za darmo.
  • Literatura Staropolska
    serwis naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej. Na stronie, oprócz tekstów literackich, znajdują się także opracowania utworów, materiał ikonograficzny, dział „Konteksty”
  • Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
    kolekcja utworów powstałych w różnych okresach historycznych – od średniowiecza po okres międzywojenny
  • Exlibris. Polska Biblioteka Internetowa
    największy zbiór literatury polskiej i obcej w formie e-booków. Dostęp do książek poprzez Indeksy autorów, tytułowy, lektur i oczywiście wyszukiwarkę książek
  • Biblia Tysiąclecia
  • Projekt Gutenberg
    największy zbiór (ponad 54 tys. tytułów) tekstów literatury światowej w wersjach oryginalnych. Najwięcej utworów w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim. Strona w języku angielskim

CZASOPISMA

PORTALE EDUKACYJNE

• Licealista.pl – materiały z języka polskiego dla licealistów: opracowanie epok literackich, wypracowania i inne
  • Slowka.pl –  serwis oferujący bezpłatne lekcje językowe. Posiada szeroką bazę materiałów do nauki języków obcych m.in. artykuły i teksty z nagraniami mp3, testy językowe, informacje gramatyczne niezbędne do opanowania podstawowej wiedzy językowej, językowe gry on-line uporządkowane tematycznie, mnóstwo filmów na różnym poziomie trudności wraz z tłumaczeniem fragmentów słownictwa, które ma Wam pomóc w zrozumieniu treści.
  • Eduforum.pl – portal poruszający tematy związane rozwojem przedsiębiorczości, poszukiwaniem pracy czy rozmowami kwalifikacyjnymi.

E-GALERIA

„Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja”

Simonides z Keos (Symonides)