Tydzień Książek Zakazanych

Tydzień Książek Zakazanych to coroczne, międzynarodowe święto obchodzone od 1982 roku, które zainaugurowano w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenie to odbywa się zazwyczaj w ostatnim tygodniu września i zwraca uwagę na obecne oraz historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność książkową  – bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju – we wspólnym poparciu dla wolności czytania.

Podczas, gdy książki były i są nadal zakazane, częścią obchodów Tygodnia Książek Zakazanych jest fakt, że w większości przypadków nadal są dostępne.

W ramach obchodów Tygodnia Książek Zakazanych Biblioteka Pedagogiczna w Starachowicach zorganizowała wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „LIBRORUM PROHIBITORUM”, na który zostali zaproszeni przedstawiciele miasta zainteresowani tematyką. Społeczność ZSZ nr 1 chętnie uczestniczy w kulturalnych przedsięwzięciach. W dniu 28 września 2022 r. panie: Jolanta Lisowska – psycholog szkolny, Dorota Dziura – nauczyciel bibliotekarz oraz uczennica klasy IV b Natalia Nowak-Gryz miały okazję podziwiać dzieła młodej artystki. Prace rysowane węglem wzbudziły wśród oglądających duży podziw swą pomysłowością i oryginalnością. Uczennica zainspirowana prezentacją dopytywała o techniczną stronę powstawania dzieł. Być może w przyszłości również usłyszymy o naszej wychowance.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji i kierownictwu Biblioteki Pedagogicznej za możliwość uczestnictwa w wernisażu.

Jolanta Lisowska, Dorota Dziura

Skip to content