„Szlakiem starachowickich górników”

Niezwykle ciekawa była wyprawa mająca na celu zwiedzanie starych szybów górniczych i pozostałości po górniczych tradycjach naszego miasta.
Uczestniczyła w niej młodzież klasy I b pod opieką pani Małgorzaty MajorAgnieszki Samsonowskiej. To kolejny raz, gdy przekonujemy się, że niedaleko naszej szkoły znajdują się prawdziwe skarby natury i przeszłości naszego miasta. Podczas wycieczki nieoceniona była pomoc naszego przewodnika pana Bogdana Zaborskiego, który okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy a także doskonale znał szlaki w terenie.
Najdłużej zatrzymaliśmy się przy kopalni Majówka IV. Pozostały po niej zasypane szyby i nieliczne zabudowania oraz taśmociąg. Potem udaliśmy się na szczyt hałdy. Jest to dobry punkt widokowy na nasze miasto i okoliczne pasma gór.
Nasza wyprawa zakończyła się na rondzie Karola Kality „Rębajły” przy pomniku ku czci mieszkańców pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Dziś po dawnych kopalniach prawie nie ma śladu a stare hałdy zarosły roślinnością i zostały ponownie zagospodarowane. Tylko nieliczne miejsca świadczą o górniczej przeszłości naszego miasta.

 

Skip to content