Nordic walking w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły na zajęciach wychowania fizycznego pod opieką instruktora – p. R. Olszewskiej uprawiają z wielkim zaangażowaniem i przyjemnością chodzenie z kijkami na pobliskim terenie zielonym.

Zajęcia z nordic walking na świeżym powietrzu wpływają na poprawę krążenia krwi w naszym organizmie a tym samym dotlenienie mózgu, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja a także pamięć.
Nordic walking angażuje 90% mięśni organizmu oraz podnosi ogólną sprawność. Dzięki kijkom odciążone są stawy, prostujemy i odciążamy kręgosłup, korygujemy wady postawy wzmacniając mięśnie.
Nordic walking to technika marszu z wykorzystaniem specjalnych kijków z zapięciami. Przypomina narciarstwo biegowe, tylko bez nart. Zastosowanie kijków sprawia, że trening jest skuteczniejszy niż zwykły marsz. Zaletą nordic walking jest również fakt, iż tę formę aktywności ruchowej uprawiać może każdy, niezależnie od płci i wieku. Ponadto dzięki nordic walking odchudzanie stało się łatwiejsze. Zanim jednak zdecydujemy się na trening musimy się zapoznać z techniką tego rodzaju aktywności fizycznej. Właściwa technika nordic walking umożliwia połączenie pracy nóg z pracą rąk.

Zasady nordic walking

  • Kroki stawiamy, zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Kroki powinny być nieco dłuższe niż zazwyczaj.
  • Chwytamy rękojeść na końcu wymachu ramienia do przodu i otwieramy dłoń po wypchnięciu kija do tyłu (wtedy ręka jest tuż za biodrem).
  • Kijki są skierowane ukośnie w tył przez cały czas marszu.
  • Ręka wysunięta do przodu nie przekracza linii bioder.
  • Prawy kij dotyka do podłoża w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie.
  • Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką.

Nordic walking pomaga pozbyć się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia. Stwarza możliwość aktywnego spędzenia czasu z najbliższymi i sprzyja zacieśnianiu więzi. Maszerowanie w większym towarzystwie, w pięknych okolicznościach przyrody to najlepsza forma relaksu po stresującym dniu.

 

Trening nordic walking ma wiele zalet: ćwiczenia z wykorzystaniem tej techniki to idealny sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz na zaktywizowanie osób, którym brakuje ruchu.

 

Skip to content