IX Festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków”

11 września 2017 r. klasa II b uczestniczyła, w ramach innowacji pedagogicznej „Podróżując odkrywamy świat”, w IX Festynie historycznym „Od Prasłowian do Polaków”.

Festyn zorganizowany został na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w tym roku dodatkowo pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa. Dziedzictwo krajobrazu”.
Podobnie jak rok temu przygotowano kilka stanowisk warsztatowych, gdzie dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił w różnych dziedzinach np. w garncarstwie, kaligrafii, tkactwie, łucznictwie, kowalstwie.

Nasza grupa zwróciła większą uwagę na piec dymarski. Jest to piec szybowy typu kotlinkowego zbudowany z dwóch części, służący do wytopu żelaza. Paliwem w nim na ogół był węgiel drzewny. Dwa tysiące lat temu wytop żelaza był procesem skomplikowanym. Do pieca wrzucano 2-3 kg węgla w proporcji do 2,5 kg rudy. Rudy żelaza topią się w temperaturze 1546 stopni C ale w piecu o typie dymarki można było uzyskać temperaturę zaledwie 1200 stopni C i dlatego otrzymywano żelazo w lekko gąbczastej formie.

Podczas festynu zorganizowane zostały także konkursy. Za udział w jednym z nich nasza uczennica otrzymała książkę.

Dodatkową atrakcją festynu był plenerowy spektakl średniowieczno-jarmarczny pt. ”Za siedmioma wiekami” przygotowany przez Teatr Rozrywki „Trójkąt” z Zielonej Góry. Spektakl ten był tworzony głównie z myślą o młodszych dzieciach, mimo to bawił zarówno młodzież jak i dorosłych.

Opiekę nad uczniami sprawowali p. Małgorzata Majorp. Michał Wojtyszek.

Skip to content