I miejsce naszych uczennic w konkursie Internetowy Pięciobój Ekonomiczny (IPE)

mamy I miejsceJak już pisaliśmy nasi uczniowie biorą udział w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” organizowanym przez Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Zwycięzcą Internetowego Pięcioboju Ekonomicznego (IPE) została drużyna z naszej szkoły w składzie: Karolina Bidzińska, Justyna Maciejczak, Patrycja Nowak, Matylda Galas i Magdalena Stankiewicz, kształcące się w zawodzie technika rachunkowości. Nad konkursem czuwała i motywowała zawodniczki do działania p. Renata Rychlik.

Nasze ekonomistki miały za zadanie wykonać pięć zadań z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości i opublikować je na grupie projektowej na Messengerze:

• RUNDA 1. POŻYCZKOWY ZAWRÓT GŁOWY – zadaniem było rozwiązanie krzyżówki i odgadnięcie hasła. Tylko 4 drużyny na 12 przesłało komplet prawidłowych odpowiedzi, w tym nasza drużyna.
  • RUNDA 2. NA TROPIE GWIAZDY BIZNESU – tym razem na czas należało odgadnąć imię i nazwisko tajemniczego bohatera historii, na podstawie przedstawionych o nim garści informacji. Nasze zawodniczki zgadły pierwsze! Był to Michał Sołowow – właściciel CERSANITU, od urodzenia związany z Kielecczyzną, od lat jeden z najbogatszych Polaków.  Człowiek wielu talentów – biznesmen, sportowiec, filantrop.
  • RUNDA 3. SPRAWDŹ, CO NOSISZ W PORTFELU! – to zadanie poświęcone było zabezpieczeniom na polskich znakach pieniężnych. Do rozwiązania był qwiz, który nasze zawodniczki rozwiązały bezbłędnie.
  • RUNDA 4. INWESTUJEMY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI! – zadanie dotyczyło opłat i kosztów związanych z różnymi formami pozyskania finansowania zewnętrznego w realizacji przedsięwzięcia biznesowego, jakim jest inwestycja na rynku nieruchomości. Zawodniczki skalkulowały koszty dwóch kredytów bankowych oraz społecznej platformy pożyczkowej działającej na zasadach crowdfundingu, wybierając najbardziej opłacalną opcję. Zawodniczki dokonały właściwego wyboru.
  • RUNDA 5. RODZINNY KONTRAKT FINANSOWY, czyli jak zarobić na realizację marzeń – Karolina, Justyna, Patrycja, Matylda i Magdalena miały za zadanie wymyślić ambitny cel w postaci wycieczki do realizacji przez drużynę, a następnie oszacować jego całkowite, rzeczywiste koszty (podróż, zakwaterowanie i wyżywienie, bilety wstępu, kieszonkowe, ubezpieczenie itp.) i podać czas wyjazdu. A do tego znaleźć źródła finansowania swojego ambitnego planu (pomysły na zarabianie pieniędzy) oraz  wynegocjować z rodzicami warunki własnego kontraktu (ustalając przy tym częstotliwość prac, stawki wynagrodzenia, a także inne kwestie związane z kontraktem, np. możliwość jego zerwania w przypadku złych ocen w szkole itp.). Nasze zawodniczki wybrały wyjazd całej drużyny w lipcu do Paryża na koncert Harry Styles oraz zwiedzanie miasta. Każda z uczestniczek musiała napisać własny kontrakt  z rodzicami. Pomysły na zarabianie pieniędzy były przeróżne: od sprzątania, koszenia trawnika, udzielanie korepetycji kolegom z matematyki czy języka angielskiego, zbieranie owoców sezonowych, szycie fartuszków, mycie samochodu, kompanie psa czy praca w pizzerii. I tez to zadanie wykonały rewelacyjnie.

Nagrodą za I miejsce w konkursie Internetowy Pięciobój Ekonomiczny (IPE) są  tablety i bony podarunkowe o wartości 150 zł dla każdego członka drużyny. GRATULUJEMY!