Wycieczka do Warszawy

W dniu 9.03.2015 roku uczniowie klasy Ia, IIa i IIc uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
W programie było zwiedzenie siedziby Giełdy Papierów Wartościowych oraz Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina.
W siedzibie GPW młodzież obejrzała m.in. prezentację edukacyjną „Giełda bez tajemnic”, zawierającą najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku kapitałowego i giełdy.
Uzupełnieniem prezentacji był film, będący fabularyzowaną opowieścią na temat inwestowania przez młode osoby na rynku głównym.
Ponadto młodzież dowiedziała o zasadach działania rynku NewConnect t.j. zorganizowanym rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych, prowadzonym poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu, jak również o rynku obligacji Catalyst, prowadzonym na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych.
W ogólnodostępnej galerii młodzież zobaczyła Salę Notowań, czyli tzw. giełdowy parkiet informujący o bieżących zmianach kursów akcji i indeksów giełdowych.
odczas wycieczki do Oddziału Nadwiślańskiego Straży Granicznej młodzież odwiedziła Placówkę Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Lotnisko im. Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. W czasie zwiedzania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zadaniami Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Poznali również procedury odprawy pasażerów portu lotniczego i kontroli bagażu.
Funkcjonariusze SG specjalnie dla naszych uczniów zorganizowali pokaz sprzętu specjalistycznego, będącego na wyposażeniu placówki i używanego na co dzień w czasie służby, np. pojazdy patrolowe typu Segway, które umożliwiają szybką interwencje przy całkowitym zachowaniu bezpieczeństwa podróżnych.
Duże zainteresowanie wzbudził zdalnie sterowany robot pirotechniczno–bojowy IBIS z kombinezonem pirotechnicznym, który można było przymierzyć. Zestaw ten umożliwia zniszczenie lub zdalne rozbrojenie ładunków niewiadomego pochodzenia, bez narażania życia ludzi.
Największą atrakcją był jednak „czworonożny funkcjonariusz”, który dba o bezpieczeństwo portu lotniczego, używając swojego nosa do wykrywania materiałów wybuchowych, dając pokaz swoich możliwości, i tym samym wzbudzając aplauz młodzieży.

Skip to content