Wycieczka do Wąchocka

6 marca 2017 r. korzystając z pierwszych promyków wiosennego słońca kl. I b w zawodzie technik hotelarstwa pod opieką p. Małgorzaty Major oraz p. Agnieszki Samsonowskiej w ramach innowacji pedagogicznej: „Podróżując odkrywamy świat” udała się na wycieczkę kolejową do pobliskiego Wąchocka.

Na początku wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy opactwo cystersów klasztor z XII wieku oraz znajdujące się tam izby muzealne ze zbiorami z okresu powstań narodowych. Klasztor został całkowicie przebudowany w XVII w., zachowały się jednak niektóre wnętrza z XIII w. Należy do nich sala zebrań zakonników tak zwany kpitularz, uważana za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Romańska jest również sala pracy zakonników –fraternia. Znajdujący się pod schodmi mały karcer jest unikatowym obiektem w skali całego kraju, natomiast piękny refektarz – jadalnia nadal czynna i służąca zakonnikom jest wczesnogotycka.
Klasztor posiadał ogrzewane pomieszczenia (poza dormitorium) jako pierwszy klasztor cysterski z możliwością ogrzewania ciepłem z pieca do wytopu ceramiki, żelaza lub kuchennego. W pomieszczeniach klasztoru mieści się Muzeum Ojców Cystersów prezentujące m.in. zachowane elementy romańskie oraz ceramikę z klasztornej manufaktury oraz Muzeum Powstań Narodowowyzwoleńczych utworzone w 1991 r. ze zbiorów księdza Walentego Ślusarczyka, proboszcza z Nowej Słupi.
W tym samym kompleksie budynków mieści się Romański kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana z XIII w. Zachowany jest w niezmienionym kształcie układu cysterskiego. Kościół zbudowano z naprzemiennie ułożonych ciosów czerwonego piaskowca wąchockiego i jasnego kunowskiego. Ten sposób budowania pochodzi z północnych Włoch.
Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się w stronę jeszcze centrum rekreacji, zalewu oraz pomnika Sołtysa Wąchocka.

M. Major

Skip to content