Wizyta nauczycieli i młodzieży z ZSZ nr 1 we Francji w ramach projektu Erasmus +

W dniach 17 – 21 lutego 2020 r. młodzież z klasy IV d ZSZ nr 1 w Starachowicach pod opieką nauczycieli p. Joanny Kiełek oraz p. Małgorzaty Major realizowała międzynarodowy projekt w ramach Erasmus + „Exploring the World with English” w Louhans we Francji.

Był to już kolejny wyjazd po spotkaniach, które odbyły się w Polsce, Włoszech i Rumunii. Projekt realizowany był w pięknym miasteczku Louhans leżącym w Burgundii.

Uczniowie z 5 państw pracowali nad tworzeniem wystawy swoich prac i artykułów, przeprowadzili debaty na tematy: „ Czy edukacja powinna być obowiązkowa?” oraz „Czy powinniśmy uczyć się obcych języków?”a następnie wykonali plakaty obrazujące ich argumenty w debacie.

Uczniowie z Francji zaprezentowali swój region Burgundię z jej najważniejszymi symbolami, miasto Louhans, swoją szkołę oraz francuski model szkolnictwa. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania przedstawili artykuły na tematy: „Sport”, „Szkoła moich marzeń” oraz „Tradycyjne gry i zabawy”. Uczniowie ze szkoły w Louhans przygotowali ciekawe zajęcia integracyjne a także uczyli nas gry w ‘petanque’- tradycyjnej gry francuskiej z elementami zręcznościowymi. Uczniowie ze wszystkich państw przygotowali Snapwords – graficzne połączenie słowa i rysunku a następnie stworzyli wystawę swoich dzieł.

Oprócz wspólnej nauki i zadań wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili szkołę i miasteczko Louhans, miasto Beaune z  niezwykłym muzeum- szpitalem, Dijon i piękne muzeum des Beaux Arts oraz stolicę tego regionu Lyon.

Uczniowie brali udział w zajęciach na temat tworzenia kreskówek a nauczyciele w warsztatach prowadzonych przez francuskich nauczycieli, którzy przedstawili metodę nauczania Blended Learning.

Zakończenie projektu zwieńczyło uroczyste spotkanie z Dyrektorem Szkoły, nauczycielami, rodzicami i rozdanie certyfikatów potwierdzających udział w projekcie.

Realizacja tego przedsięwzięcia przyniosła wiele satysfakcji zarówno nauczycielom jak i uczniom.Była okazją do wymiany doświadczeń i nauki języka. Taki wyjazd jest również sprawdzianem umiejętności językowych, platformą wymiany poglądów oraz szkołą tolerancji i poznawania nowych kultur.

 

Skip to content