Śladami lokalnej historii

Tablica w miejscu śmierci partyzantów
Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W maju i czerwcu młodzież kilku klas naszej szkoły udała się na piesze wycieczki, podczas których odwiedziła miejsca związane z historią naszego regionu.

Klasa II g z wychowawcą p. R. Olszewską powędrowała do kapliczki świętego Jacka. Została ona  ufundowana w roku 1821 przez Jacentego i Agnieszkę Siewierskich. Znajduje się na leśnej polanie, w miejscu zwanym „Jacentof”, pomiędzy Starachowicami a Wąchockiem. W pobliżu znajduje się druga kaplica z tablicą pamiątkową poświęconą Żołnierzom Września 1939 oraz Partyzantom walczącym z okupantem niemieckim i rosyjskim.

Uczniowie klasy II d z wychowawcą p. R. Rychlik i klasy I a z wychowawcą p. T. Wójtowiczem powędrowali na Wykus, który słynie z wielu miejsc historycznych. Rozległe lasy świętokrzyskie dawały schronienie partyzantom walczącym o niepodległość naszego kraju. Tu chronili się powstańcy styczniowi i działali partyzanci w czasie II wojny światowej. Uczniowie odwiedzili kapliczkę upamiętniającą partyzantów, a następnie odpoczywali przy ognisku.

Młodzież klasy II h z wychowawcą p. Anitą Jabłońską wyruszyła czarnym szlakiem w kierunku miejscowości Tychów. Uczestnicy pieszej wycieczki zatrzymali się przy mogile, w miejscu bitwy oddziału partyzanckiego „Jędrusie” z niemieckim wojskiem, gdzie zginęli „Junak” i „Kokoszka”. Następnie odwiedzili miejsce pochówku dzieci zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Skip to content