Powrót młodzieży ze stażu w hiszpańskiej Walencji

6 maja 2018 r. do Starachowic powróciła grupa uczniów ZSZ nr 1, którzy wraz z opiekunami przebywali na  czterotygodniowym stażu w Walencji w ramach projektu „Od mobilności do przedsiębiorczości”.
Projektem była objęta młodzież kształcąca się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik usług fryzjerskich.  Zagraniczny staż odbyło w sumie 16 osób: 10 kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych i 6 „fryzjerek”.

Walencja to miasto w środkowo-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jest ono stolicą prowincji oraz trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii. To także największy port śródziemnomorski oraz węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy. Walencja to metropolia łącząca w sobie tradycję i nowoczesność, historię zaklętą w zabytkach oraz przyszłość, której symbolem jest Miasto Sztuki i Nauki nazywane „dzielnicą przyszłości”.

Po pierwszych wrażeniach związanych z przybyciem do tak atrakcyjnego miejsca, uczniowie musieli zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu, ale przede wszystkim podjąć wyzwanie sprostania obowiązkom w miejscu pracy. Młodzież musiała przyswoić sobie podstawowe zwroty w języku hiszpańskim, ponieważ nie zawsze udawało się skomunikować z Hiszpanami w języku angielskim.

Uczniowie mieli możliwość poznać jak  funkcjonują hiszpańskie zakłady fryzjerskie oraz gastronomiczne. Młodzież z grupy technik żywienia i usług gastronomicznych poznała kuchnię hiszpańską, jakże odmienną od kuchni polskiej. Królują w niej ryby, owoce morza, warzywa, oliwa z oliwek, pikantne wędliny. Uczniowie nauczyli się przyrządzać z tych produktów tradycyjne hiszpańskie dania, wśród których znalazły się  tapas, paella, gazpacho, chuleta de cerdo, fabada, tortilla espanola, tortilla de patatas, tortillę, patatas bravas czy serranito.

Uczennice kształcące się w zawodzie technik usług fryzjerskich obserwowały pracę w  zakładach fryzjerskich oraz uczyły się stosować nowo poznane techniki modelowania włosów. Zdobyły także dodatkową wiedzę w zakresie regeneracji, pielęgnacji i upiększania włosów. Poznały też gust hiszpańskich klientek oraz trendy w stylizacji fryzur.

Oprócz doświadczeń związanych z odbywaniem praktyki, uczniowie zyskali możliwość poznania kultury i tradycji tego wyjątkowo ciekawego miejsca. Był czas przeznaczony na zwiedzanie, spacery oraz relaks na plaży, ponieważ po dwóch chłodniejszych tygodniach zrobiło się zdecydowanie cieplej i słoneczniej.

Przez cztery tygodnie uczniowie przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności zawodowe, ale co jest bardzo ważne, nawiązali niejednokrotnie przyjaźnie z współpracownikami. Nic dziwnego,  że pożegnania były bardzo emocjonalne.  Niektórzy uczniowie dostali nawet propozycję pracy, co świadczy o tym, że pracodawcy docenili ich pracę, starania i zaangażowanie.

Zagraniczny staż obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń i zawodowych doświadczeń. Był to z pewnością niezapomniany i wyjątkowy czas dla uczniów odbywających tu praktyki zawodowe.

 

Skip to content