Narodowe Święto Niepodległości – 100 lat wolnej i niezawisłej Polski

11 listopada obchodzimy rokrocznie Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jest to rocznica wyjątkowa, ponieważ mija 100 lat od momentu, gdy Polska jako byt państwowy powróciła na mapę Europy.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. W wielu miastach Polski organizowane są biegi niepodległości, koncerty, marsze, wykłady i inscenizacje historyczne.
Podkreśla się wagę wydarzeń historycznych, które doprowadziły do odzyskania niezawisłości państwa. Wspomina się wybitnych ludzi min. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, którzy dołożyli wszelkich starań, aby Polska była wolna i niezależna.

Obchodząc kolejną rocznicę odzyskania niepodległości należy pamiętać jednak nie tylko o wielkich postaciach, które wpisały się na karty historii jako autorzy tego wielkiego dzieła jakim stała się Polska Niepodległa. Pamiętajmy również o tych wszystkich ludziach, którzy codzienną pracą i uczciwym życiem budowali byt kraju wyrywanego ze 123 lat niewoli.

Skip to content