Młodzież ZSZ nr 1 w Starachowicach w Zagrzebiu, w Chorwacji

wręczenie certyfikatów

Czworo uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Starachowicach, w dniach 31.05. 2022 r. – 05.06.2022 r. pod opieką koordynatora projektu p. Joanny Kiełek i p. Małgorzaty Major, uczestniczyło w kolejnym spotkaniu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus+ „Save the future ! change the rules! ” w Chorwacji.

Projekt Akcji Partnerstwa Strategiczne. Współpraca Szkół realizowany jest w latach  2020- 2023 we współpracy z Francją, Turcją, Rumunią, Chorwacją i Północną Macedonią

Jest to projekt związany z edukacją w zakresie zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Młodzież zdobywa wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych, zasadności zmniejszenia konsumpcji i redukowania marnotrawstwa żywności oraz konieczności dokonywania wyborów uwzględniających potrzeby innych ludzi oraz dbałość o środowisko naturalne.

Spotkanie w Zagrzebiu, w Chorwacji było poświęcone poszerzaniu wiedzy na temat żywności – zarówno sposobów jej wytwarzania, jak i zdrowego sposobu odżywiania się, a także zrównoważonej konsumpcji, minimalizującej niekorzystny wpływ na środowisko naturalne i społeczne człowieka. Uczniowie i nauczyciele z 6 krajów brali udział w warsztatach i dyskusjach związanych z promocją zdrowego stylu życia będącego jednym z podstawowych elementów wdrażania zrównoważonego rozwoju. Zajęcia odbywały się w miejscach szczególnych – ogrodach uniwersytetu rolniczego oraz gospodarstwie ekologicznym. W tym ostatnim wszyscy mogli zapoznać się z zasadami jego utrzymania oraz spróbować produkowanej przez nie żywności, i nie tylko – uczniowie sami mogli wykorzystać przepisy na pyszne i zdrowe wypieki. Szkoła będąca gospodarzem spotkania jest również szkołą szczególną, kształci bowiem uczniów niepełnosprawnych, pomagając im w odnalezieniu sukcesu zawodowego i osobistego. Działania, w których  brali uczniowie pozwoliły na wymianę i poszerzenie doświadczeń, uczyły tolerancji i sprzyjały poznawaniu różnych kultur. Praca w grupach międzynarodowych, wymagająca umiejętności komunikowania się w języku angielskim, stanowiła doskonałą okazję do ćwiczenia języka, budowania relacji i nabywania umiejętności współpracy. Spotkanie w Zagrzebiu dostarczyło też wielu wrażeń związanych ze zwiedzaniem tego pięknego miasta, poznawaniem jego kultury a także kuchni.

Skip to content