Kolejne spotkania uczniów z cyklu „Szef dla młodych talentów”

Wybrani uczniowie z klasy I C, kształcący się na kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, mieli okazję wziąć w dwóch ostatnich Mikserach Kulinarnych organizowanych przez firmę MAKRO Cash&Carry.
Wyjątkowe spotkanie edukacyjne zorganizowane 31 maja br. poprowadzili m.in. Jarek Walczak i Jan Kuroń. W spotkaniu wzięło udział około 130 osób z ponad 20 szkół z całej Polski. Na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym pokaz kulinarny „Wszystko, co kucharz musi wiedzieć o tłuszczach” poprowadzony przez Jarka Walczyka – doradcę kulinarnego firmy Kruszwica, szefa kuchni stołecznej restauracji Strefa i prezesa Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Dorota Napiórkowska opowiedziała o działalności Federacji Polskich Banków Żywności i organizowanej wspólnie z MAKRO Polska akcji „Nie marnuję, pakuję”.
Natomiast ambasador Banków Żywności, szef kuchni i autor książek kulinarnych Jan Kuroń opowiedział o sprytnym gotowaniu – tak, by nie marnować jedzenia. Prezentację na temat zastosowania tłuszczy w kuchni połączoną z degustacją różnych oliw i olejów poprowadzili Filip Felczak – Target Group Manager HoReCa odpowiedzialny w MAKRO za Street Food oraz Kasia Noga – Marketing Manager Zakładów Tłuszczowych Kruszwica.
Uczestnicy mieli okazję wygrać w konkursach m.in. książki „Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia” z autografem Jana Kuronia, bluzy kucharskie przygotowane przez firmę ChemaN oraz tygodniowe staże w restauracji Strefa.
Ostanie spotkanie w tym roku szkolnym odbyło się 9 czerwca br. Organizatorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i nie oszczędzili młodzieży atrakcji. Tematem przewodnim ostatniego Miksera były Ryby i Owoce morza. Młodzi kucharze mogli pochłaniać wiedzę zarówno w teorii jak i praktyce. Na wydarzeniu zostały poruszone m.in. następujące bloki tematyczne: Prelekcja „Sky is no longer a limit!” Justyny Adamczyk; Prelekcja „Wyróżnij się albo zgiń, czyli gastronomia w sieci” Karoliny Talik; Prezentacja produktowa „Odkrywamy smaki i testujemy produkty – owoce morza” Piotra Zycha. Szczególnym zainteresowaniem wśród młodych kucharzy cieszyła się prezentacja produktowa. Młodzież miała okazję na żywo zobaczyć kalmara, ośmiorniczki, małże Wenus czy langusty. Jednak najwięcej emocji wzbudził żywy krab i homar. Ponadto można było samodzielnie otworzyć ostrygi i ich spróbować, do czego chętnych nie brakowało.
Dodatkową atrakcją były warsztaty kulinarne prowadzone przez zwycięzcę pierwszej polskiej edycji Top Chef – Martina Gimenez Castro. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak postępować z rybami i owocami morza, aby stworzyć z nich niesamowite dania bez obróbki cieplnej.
Podczas spotkania młodzież mogła brać udział w Quizach tematycznych z nagrodami, w których uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli. Każdy z uczestników oraz szkoły związane z programem, dostały certyfikaty potwierdzające udział w wydarzeniach.
Inicjatorem i organizatorem wyjazdów młodzieży na warsztaty kulinarne była pani Emilia Nowak – Dziura oraz opiekunowie pani Małgorzata Płusa i ks. Marcin Cabaj.

Skip to content