Aktywny udział ekonomistów w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”

Pomimo odwołania zajęć w szkole i prowadzenia zajęć zdalnie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, uczniowie Technikum nr 1 należący do Klubu Młodego Finansisty aktywnie biorą udział w konkursach w ramach projektu „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” organizowanych przez Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach.
Jak już pisaliśmy projekt jest realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w 11 wyłonionych szkołach średnich na terenie województwa świętokrzyskiego.

Dla członków Klubu Młodego Finansisty w ramach Akademii Ekspertów Pieniądza zostały zorganizowane warsztaty eksperckie 4 marca 2020 r. na temat: Płatności bezgotówkowe w praktyce oraz Bezpieczeństwo transakcji internetowych i mobilnych.
Pan Miłosz Hawrylczuk przybliżył uczestnikom warsztatów zagadnienia związane z płatnościami bezgotówkowymi, kartami płatniczymi, płatnościami internetowymi (w tym ePrzelewami), mobilnymi, NFC, Blik, Paysafecard, portfelami elektronicznymi (PayPal, Skrill, Masterpass, Google Pay, Android Pay itp.), kryptowalutami. Ciekawość wzbudziły zagadnienia związane z przyszłością płatności bezgotówkowych.
Prowadzący zwrócił także szczególną uwagę na zagrożenia związane z używaniem kart płatniczych, z kradzieżą tożsamości, atakami hakerskimi z wykorzystaniem kodu QR, Bug Stage-fright, metody działania oszustów oraz sposoby obrony.
Cennymi informacjami były przedstawione zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, zasady bezpiecznych zakupów internetowych, polityka bezpiecznych haseł oraz o zabezpieczeniach komputera, telefonu z systemem Android w trakcie transakcji handlowych, blokadzie dostępu do telefonu.
Na koniec spotkania każdy uczestnik warsztatów otrzymał bezpieczne etui RFID zabezpieczające zbliżeniowe karty płatnicze/miejskie przed ich nieautoryzowanym użyciem.

Trener prowadzący warsztaty ukierunkował uczestników do udziału w konkursie plastycznym w ramach Akademii Ekspertów Pieniądza. Przedmiotem konkursu jest przygotowanie plakatu informacyjno-prewencyjnego dotyczącego bezpieczeństwa zakupów w realu i w sieci. Wybrane prace konkursowe będą przesyłane do siedziby Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach. Ale o tym napiszemy później.

Obecnie członkowie Klubu Młodego Finansisty biorą kreatywnie udział w kolejnych rundach rozgrywek następujących konkursów:

– w Ekonomicznym Maratonie Internetowym (na facebooku) – Natalia Lech, Martyna Zimnicka, Julita Spadło, Monika Orłowska i Adrian Pengielski z klasy III a kształcący się w zawodzie technika ekonomisty,
– w prowadzeniu blogu na stronie internetowej – Blogerzy na 6 z plusem!Martyna Zimnicka, Aleksandra Zielińska, Julita Spadło, Daria Orczyk, Monika Orłowska – ekonomiści z kasy III a,
w Wirtualnym biznesie – realnych umiejętnościach (na platformie on-line REVAS) – Wiktoria Falkiewicz z klasy I D kształcąca się w zawodzie technik rachunkowości, Miłosz Stępień i Daniel Lipa z klasy I D kształcący się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz ekonomiści Natalia Lech i Adrian Pengielski.

Do operatywnego zaangażowania motywuje uczestników konkursów opiekunka klubu ze strony nauczycieli Renata Rychlik.

O przebiegu poszczególnych konkursów i ich wynikach napiszemy w następnym artykule.

 

Skip to content