Dzień Księgowego w Technikum nr 1

W roku 2023 Dzień Księgowego (Buchaltera) przypada na 9 czerwca. W naszej szkole świętowaliśmy go 14 czerwca br. Uczniowie klasy IV H, kształcący się w zawodzie technika rachunkowości i II C kształcący się w zawodzie technika ekonomisty z p. Renatą Rychlik i p. Anitą Jabłońską, zaprosili tego dnia  panie księgowe z Biura Rachunkowego p. Barbary Kopacz.

Święto zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Księgowych Polskich w 2009 roku. Data upamiętnia powołanie 9 czerwca 1907 roku w Warszawie pierwszej organizacji osób zajmujących się zawodowo księgowością oraz finansami – Związek Buchalterów.

Pani Barbara Kopacz i pani Ilona Siwiorek podzieliły się z uczestnikami spotkania swoimi refleksjami na temat zawodu księgowej. Opowiedziały jak wygląda ich dzień pracy i zakres obowiązków, jakie znaczenie ma odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do zawodu.

Obecnie księgowość jest wspierana przez system komputerowy, co znacznie ułatwia pracę. Istnieje też możliwość wykonywania częściowo pracy zdalnie, co czyni ten zawód atrakcyjniejszym. Do grona pracowników księgowości zalicza się pracowników do spraw rachunkowości i księgowości, pracowników obsługi płacowej, specjalistów do spraw rachunkowości, pozostałych specjalistów do spraw księgowości i rachunkowości, kontrolerów rozliczeń pieniężnych, skarbników bankowych i księgowych.

Samodzielni księgowi od lat pozostają w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Prognoza na 2023 rok wskazuje, że deficyt samodzielnych księgowych będzie utrzymywał się nadal.

W Technikum nr 1 kształcimy w zawodzie technika rachunkowości a nasi uczniowie zdają egzaminy zawodowe na wysokim poziomie a następnie kontynuują naukę w swoim zwodzie na uczelniach wyższych.

Uczniowie klasy IV H i II C z nauczycielkami złożyli zaproszonym Gościom i wszystkim pracownikom Biura Rachunkowego najlepsze życzenia, satysfakcji z pracy, przyjaznych urzędników i przejrzystych przepisów podatkowych!