II edycja projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic”

Od drugiego semestru 2019/2020 r. rusza druga edycja projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 przez Akademię Przedsiębiorczości w Starachowicach w partnerstwie z Powiatem StarachowickimSpecjalną Strefą Ekonomiczną.

16.01.2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyło się podpisanie umowy na dofinansowanie.
Głównym celem projektu jest rozwój i podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w kontekście zatrudnienia absolwentów na rynku pracy.

Wsparciem objętych zostało 80 uczniów Technikum nr 1 w Starachowicach kształcących się w zawodach: technik usług fryzjerskich oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.
Dla grupy 32 uczniów przewidziano miesięczne staże zawodowe w okresie wakacji, realizowane u lokalnych przedsiębiorców. W ramach projektu zapewnione zostały środki na badania lekarskie, zwrot kosztów dojazdu i stypendia stażowe.
Dla 20 uczniów przewidziano kursy z języka angielskiego zawodowego. Ponadto młodzież będzie uczestniczyła w kursach i szkoleniach zapewniających dodatkowe kwalifikacje.

W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyli w:
technik żywienia i usług gastronomicznych

1. kursie barmańskim I stopnia
  2. kursie baristycznym
  3. kursie cukierniczym
  4. kursie carvingu
  5. kursie dekoracji stołów- decupage
  6. kursie z języka angielskiego zawodowego
  7. płatnych stażach zawodowych

• technik usług fryzjerskich

1. kursie strzyżenia i koloryzacji włosów
  2. kursie wizażu i stylizacji paznokci
  3. kursie prawa jazdy kat. B
  4. kursie z języka angielskiego zawodowego
  5. płatnych stażach zawodowych

W ramach projektu zostaną również doposażone pracownie:
• technik usług fryzjerskich:

1. tablica multimedialna z laptopem
  2. rzutnik LCD
  3. oprogramowanie do projektowania fryzur
  4. promienniki na podczerwień
  5. suszarki hełmowe
  6. myjnie i fotele fryzjerskie
  7. konsole fryzjerskie z lustrem
  8. wózki pomocniki
  9. główki treningowe fryzjerskie ze statywem
  10. drobny sprzęt fryzjerski: nawilżacze do włosów, prostownice, zestawy grzebieni, nożyczki, pelerynki, rozjaśniacze, komplety farb do włosów, zestawy szczotek do modelowania, klipsy sekcyjne, wałki do ondulacji wodnej i chemicznej, środki do stylizacji i pielęgnacji włosów

• obsługi konsumenta

1. laptopy z systemem operacyjnym- 16 sztuk
  2. pakiet office- 16 sztuk
  3. oprogramowanie typu Dietetyk Pro
  4. bielizna stołowa : laufry, napperony, obrusy białe, zaczepy do skirtingów metalowe, skirtingi, moltony
  5. wazony, patery nierdzewne, świeczniki

• gastronomiczna

1. miksery
  2. misy nierdzewne
  3. zestawy noży kuchennych i blach do ciast

W ramach projektu zaplanowane są także staże zawodowe i kursy doskonalące dla nauczycieli uczących w zawodach objętych projektem.